Jesteś tutaj: Start » Blog o drukarkach i laptopach » Jak stworzyć bezpieczne stanowisko pracy biurowej ?
Jak stworzyć wygodne i ergonomiczne stanowisko pracy biurowej ?
Każda osoba wykonująca pracę biurową wie, że by można było sprawnie i skutecznie realizować swoje obowiązki, niezbędne są odpowiednie warunki pracy. O jakości tej pracy decydować będzie nie tylko właściwie dobrany sprzęt komputerowy (komputer stacjonarny lub laptop) oraz drukujący (drukarka, kserokopiarka lub urządzenie wielofunkcyjne), ale również sposób organizacji miejsca pracy. Źle zaprojektowane stanowisko biurowe nie tylko utrudnia lub spowalnia wykonywania niektórych zadań, ale może też przyczyniać się do szybszego znużenia i zmęczenia, obniżając wydajność pracy. Co więcej, siedzący tryb pracy, w dodatku przed ekranem komputera, ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Zagadnienia związane z bezpieczeństwem i ergonomią stanowisk pracy są na tyle istotne, że zapisy ich dotyczące znalazły się nawet w kodeksie pracy, w którym możemy przeczytać, że „maszyny i inne urządzenia techniczne powinny być tak konstruowane i budowane, aby:
- zapewniały bezpieczne i higieniczne warunki pracy, w szczególności zabezpieczały pracownika przed urazami, działaniem niebezpiecznych substancji chemicznych, porażeniem prądem elektrycznym, nadmiernym hałasem, szkodliwymi wstrząsami, działaniem wibracji i promieniowania oraz szkodliwym i niebezpiecznym działaniem innych czynników środowiska pracy,
- uwzględniały zasady ergonomii.”
Ponadto w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy znajdziemy zapis, że „pomieszczenia pracy i ich wyposażenie powinny zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. W szczególności w pomieszczeniach pracy należy zapewnić oświetlenie naturalne i sztuczne, odpowiednią temperaturę, wymianę powietrza oraz zabezpieczenie przed wilgocią, niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem, drganiami oraz innymi czynnikami szkodliwymi dla zdrowia i uciążliwościami”, a „na każdego z pracowników jednocześnie zatrudnionych w pomieszczeniach stałej pracy powinno przypadać co najmniej 13m3 wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2m2 wolnej powierzchni podłogi”.
Doskonale zatem widać, że zapewnienie ergonomii stanowisk pracy jest niezwykle ważne i w istotny sposób wpływa nie tylko na wygodę pracy biurowej, ale również na jej bezpieczeństwo. I chodzi tu nie tylko o sprawność wykorzystywanych urządzeń biurowych (by nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników), ale również o samą organizację stanowiska biurowego. Poniżej prezentujemy kilka porad dotyczących tego, jak powinny być zorganizowane i jak powinny wyglądać wybrane elementy stanowiska pracy biurowej.
- Biurko musi umożliwiać wygodne ustawienie wszystkich niezbędnych elementów wyposażenia stanowiska pracy. Powinno być matowe i jasne oraz posiadać regulację wysokości (w zakresie 64-84 cm), by zapewnić naturalne ułożenie rąk podczas pracy na klawiaturze. Nie może ono również posiadać żadnych ostrych krawędzi.
- Fotel musi być stabilny (powinien mieć co najmniej pięciopodporową podstawę i być wyposażony w kółka jezdne), powinien posiadać podłokietniki, regulację wysokości siedziska (zakres 40-50 cm od podłogi) i oparcia oraz regulację pochylenia oparcia (zakres 5° do przodu i 30° do tyłu). Ważnym elementem wpływającym na jego ergonomię są również wyprofilowane płyty siedziska oraz oparcia (dostosowane do naturalnego kształtu kręgosłupa).
- Monitor powinien mieć możliwość regulacji pochylenia ekranu (co najmniej 20° do tyłu i 5° do przodu) oraz obrotu wokół własnej osi (po 60° w prawi i lewo). Niezbędne może okazać się również zastosowanie oddzielnej podstawy. Ustawienie monitora powinno ograniczać olśnienie i odbicie światła, w czym pomocna będzie również warstwa antyodbiciowa. Niezbędne jest również zapewnienie łatwej regulacji jaskrawości i kontrastu.
- Klawiatura powinna posiadać odpowiednią wysokość oraz możliwość regulacji kąta nachylenia (w zakresie 0-15°). Ważne również, by miała oparcie na nadgarstki zapewniające, że podczas pisania nie będą one musiały być uniesione do góry.
Bezpieczna praca w biurze:
Niezastosowanie się do zasad związanych z projektowaniem ergonomicznych stanowisk pracy biurowej może wiązać się z występowaniem u osób wykonujących ten rodzaj pracy licznych dolegliwości zdrowotnych. Wśród nich można wymienić m.in.:
- bóle szyi, karku i barków
- cierpnięcie nóg
- bóle nadgarstków i przedramion
- bóle i pieczenie oczu
- bóle głowy.
Podsumowanie
Wiele problemów zdrowotnych osób wykonujących pracę biurową wynika z nieodpowiedniego zaprojektowania stanowiska pracy. Jeśli nie jest ono ergonomiczne, wydajność pracownika spada, pogarsza się również jakość jego pracy. Czasem wystarczą drobne korekty, jak zmiana układu biurek, zastosowanie wygodniejszego krzesła, czy zmiana ustawienia monitora, by znacząco podnieść komfort pracy. Czasem niezbędne okażą się większe inwestycje jak, np. zakup nowego sprzętu komputerowego czy biurek spełniających zasady ergonomii, jednak w dłuższej perspektywie czasowej również one okażą się opłacalne.
Artykuł powstał we współpracy z Biurem „SYSTEM” Sp. J. zajmującym się m.in. obsługą i szkoleniami z zakresu BHP. Więcej przydatnych informacji dotyczących bezpieczeństwa pracy znajdziecie na stronie www.biuro-system.com
Certyfikaty
Bestsellery
Nowości
Gwarancja satysfakcji! - 15 lat doświadczenia w branży, wielu zadowolonych klientów