Jesteś tutaj: Start » Blog o drukarkach i laptopach » Czyszczenie laptopa Asus Samsung Acer Dell Lenovo HP
Kiedy wyczyścić laptopa ?
Większość z nas korzysta ze swoich laptopów praktycznie codziennie. A jak często je czyścimy ? O ile prawdopodobnie w miarę regularnie zdarza nam się czyścić ekran (w końcu musimy coś na nim widzieć) i obudowę, o tyle z klawiaturą jest już z reguły nieco gorzej, a o czyszczeniu wnętrza urządzenia wielu z nas nawet nie myśli. Tymczasem zabrudzony sprzęt to nie tylko mało estetyczny wygląd (i niezbyt przyjemne użytkowanie), ale często również kłopoty z jego sprawnością i wydajnością. Z drugiej jednak strony nieostrożne czyszczenie komputera może przynieść więcej szkody, niż pożytku.
Jak zatem powinniśmy czyścić swoje laptopy ?
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek czyszczenie powinniśmy wykonać jedną, kluczową czynność: wyłączyć naszego laptopa (pamiętając oczywiście od odłączeniu go od źródła prądu i wyciągnięciu baterii). Teraz możemy już przystąpić do dzieła. Od czego zacząć ?
- Czyszczenie ekranu - do jego czyszczenia możemy wykorzystać ściereczki lub inne środki stworzone specjalnie do tego celu, ale możemy „zadowolić się” również zwykłą ściereczką z mikrofibry. Nie używajmy natomiast ręczników papierowych, którymi możemy porysować ekran, ani miękkich „kudłatych” ścierek, które pozostawią na ekranie swoje włókna. Jeśli nasz ekran jest bardzo zabrudzony możemy zwilżyć ściereczkę delikatnym, mocno rozcieńczonym detergentem - pamiętajmy jednak o mocnym wykręceniu ścierki przed rozpoczęciem czyszczenia ekranu, by ściekające z niej krople nie dostały się do wnętrza laptopa. Dobrym pomysłem będzie również przykrycie klawiatury ściereczką, lub papierem, by uchronić ją przed ewentualnym zawilgoceniem. W taki sam sposób, jak ekran, możemy wyczyścić całą obudowę komputera.
- Czyszczenie klawiatury - kolejnym elementem, który powinniśmy wyczyścić jest klawiatura. To pod nią dostaje się najwięcej kurzu, czy okruszków z jedzenia. Możemy je „wydmuchać” za pomocą sprężonego powietrza, musimy być przy tym jednak ostrożni i uważni, by nie wtłoczyć ich w głąb klawiatury, zamiast wypchnąć na zewnątrz. Jeśli nie posiadamy sprężonego powietrza, możemy spróbować odwrócić laptop do góry dnem i delikatnie nim potrząsać, by zabrudzenia wyleciały spod klawiszy. Następnie pozostaje nam wyczyszczenie samych klawiszy i przestrzeni między nimi. Doskonale sprawdzą się tu patyczki do uszu, za pomocą których zbierzemy kurz i brud. Jeśli istnieje taka konieczność, możemy je delikatnie zwilżyć alkoholem, dzięki czemu nie tylko usuniemy zabrudzenia, ale tez zdezynfekujemy klawiaturę.Bawełniane patyczki (lub waciki, czy płatki kosmetyczne) przydadzą nam się również do czyszczenia panelu dotykowego.
- Czyszczenie myszki - z kolei myszkę wyczyścić możemy za pomocą zwilżonej alkoholem ściereczki, przy czym pamiętać należy o szczególnej ostrożności podczas czyszczenia okolic lasera (w myszce optycznej). Jeśli używamy starszego typu myszki (kulkowej), jej czyszczenie będzie polegało nie tylko na przetarciu obudowy, ale przede wszystkim na wyjęciu kulki i jej dokładnym umyciu - bardzo ważne jest przy tym, by kulka przed ponownym włożeniem do myszki była całkowicie sucha.Wyczyszczenie zewnętrznych elementów laptopa to jednak nie wszystko.
Czyszczenie wentylatorów w laptopie
Równie ważne (a z punktu widzenia wydajności urządzenia nawet ważniejsze) jest czyszczenie jego wnętrza. W tym przypadku jednak niestety nie będziemy mogli „gołym okiem” zobaczyć, że sprzęt się zabrudził i wymaga naszej pomocy. Jak zatem poznać, że to już czas na przeprowadzenie czyszczenia wnętrza komputera? Fachowcy twierdzą, że przy regularnym użytkowaniu laptopa w normalnych warunkach, powinniśmy go czyścić mniej więcej raz na 8 miesięcy. Jeśli używamy go sporadycznie, możemy robić to raz na rok, jeśli jednak nasz sprzęt działa w zanieczyszczonym środowisku (styka się z dużą ilością, kurzu, brudu, pyłków itp.), powinniśmy go czyścić co pół roku. Poza tym, nasze urządzenie samo będzie dawało nam znaki, że potrzebuje wewnętrznego czyszczenia.
Jakie to będą znaki ?
- Głośna praca wentylatorów
- Nagrzewanie się obudowy
- Zawieszanie się systemu
- Samoczynne wyłączanie komputera
- Wolniejsza praca
Jeśli zaobserwujemy któryś z tych symptomów, powinniśmy czym prędzej zająć się czyszczeniem laptopa. Czyszczenie wnętrza nie jest już jednak taką łatwą sprawą. Oczywiście można wykonać je samodzielnie, jednak wiąże się to z dość sporym ryzykiem. Nieumiejętnie przeprowadzone czyszczenie elementów wewnętrznych może bowiem skutkować poważnym uszkodzeniem laptopa. Szczególnie złym pomysłem jest użycie w tym celu sprężonego powietrza wtłoczonego do środka urządzenia przez otwory wentylacyjne.
W ten sposób nie usuniemy bowiem zanieczyszczeń zalegających we wnętrzu laptopa, a jedynie jeszcze bardziej je wtłoczymy, osadzając je na łopatkach wentylatora i jeszcze bardziej utrudniając mu działanie. By wyczyścić urządzenie w środku musimy je zatem rozebrać. Do tego potrzeba jednak pewnej wiedzy i znajomości budowy komputera.
Gdzie oddać laptopa do czyszczenia ?
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zatem zaniesienie sprzętu do serwisu laptopów, gdzie w sposób fachowy i profesjonalny wyczyszczą nam nasze urządzenie. Kompleksowe czyszczenie obejmować będzie nie tylko usunięcie kurzu i nagromadzonych zanieczyszczeń, ale także wymianę past termo przewodzących oraz nasmarowanie układu poślizgowego wentylatora, czyli czynności, których raczej sami nie będziemy w stanie wykonać. Biorąc to wszystko pod uwagę warto zdecydować się na wizytę w serwisie laptopów i powierzyć czyszczenie swojego urządzenia profesjonalistom. Dzięki temu nie tylko będziemy mieć gwarancję, że dokładnie wyczyszczone zostaną wszystkie kluczowe podzespoły, ale również unikniemy ryzyka uszkodzenia sprzętu podczas samodzielnego, nieumiejętnego czyszczenia.
Certyfikaty
Bestsellery
Nowości
Gwarancja satysfakcji! - 15 lat doświadczenia w branży, wielu zadowolonych klientów