Jesteś tutaj: Start » Blog o drukarkach i laptopach » Kolorowa drukarka do naklejek i etykiet samoprzylepnych
Drukowanie naklejek – zrób to sam
W dzisiejszym świecie otoczeni jesteśmy naklejkami. Możemy je zobaczyć praktycznie wszędzie – na przystankach, w autobusach, tramwajach, przyprawach, opakowaniach tekturowych czy innych środkach chemicznych oraz wszelkich przedmiotach codziennego użytku (np. torbach, plecakach, zeszytach, laptopach, czy telefonach). Wiele z nich to tzw. wlepki rozklejane masowo przez fanów drużyn sportowych, którzy w ten sposób chcą zaznaczyć swoją obecność w danym miejscu. Nalepki są też często stosowaną przez firmy formą materiałów reklamowych, gdyż są niedrogie, a jednocześnie mają szeroki zasięg oddziaływania. Dla wielu osób stanowią również interesującą formę wyróżnienia i zaznaczenia swojej odrębności oraz indywidualności. Jako nalepkę możemy bowiem wydrukować praktycznie każdą grafikę, jaka przyjdzie nam do głowy. Co przy tym ważne, do tego celu możemy zastosować zarówno uniwersalne drukarki atramentowe, jak i laserowe. Nie musimy zatem wyposażać się w dodatkowy sprzęt, co z pewnością jest dla miłośników nalepek własnej produkcji doskonałą informacją.
Jak wydrukować taką nalepkę we własnym zakresie?
Jest to dziecinnie proste i nie wymaga żadnych wielkich umiejętności. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to zakup papieru samoprzylepnego, na którym będziemy drukować nasze nalepki. Najlepiej, jeśli będzie on matowy, gdyż papier błyszczący zdecydowanie słabiej wchłania tusz, przez co nalepka może się rozmazywać jeszcze długo po jej wydrukowaniu. Do drukarek laserowych zastosować możemy również folię samoprzylepną. Jeśli mamy już taki papier lub folię i wybraliśmy grafikę, którą chcemy wydrukować, wystarczy w ustawieniach drukarki wybrać odpowiedni rozmiar druku, jego jakość oraz sprawdzić czy pole „dopasuj do ramki” jest odznaczone (jeśli nie, trzeba je odznaczyć), a następnie kliknąć przycisk „drukuj” i gotowe. Teraz pozostaje jedynie odczekać aż tusz wyschnie, wyciąć nasze naklejki i przykleić je tam, gdzie chcemy. Nalepki bez problemu wytniemy zwykłymi nożyczkami, choć jeśli drukujemy ich dużą ilość (np. w celach reklamowych) i zależy nam, by było one równe, warto zaopatrzyć się w gilotynę (jeśli naklejki mają okrągły lub nieregularny kształt na nic nam się ona jednak nie przyda i będziemy musieli wycinać je nożyczkami). Nalepki, które zamierzamy wystawiać na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych (np. na samochodach, czy w otwartej przestrzeni) warto zabezpieczyć nakładając na nie warstwę ochronną w postaci choćby bezbarwnej folii samoprzylepnej.
Jakość i trwałość nadruku
W wielu głowach pewnie w tym momencie rodzi się pytanie na ile takie naklejki są trwałe i dobre jakościowo oraz który typ drukarek lepiej sobie z nimi radzi. Jakość wydruku zależy w głównej mierze od samej drukarki, dokładnie tak, jak w przypadku wszystkich innych wydruków. Trwałość naklejek oczywiście jest ograniczona, jednak jeśli zabezpieczymy je folią ochronną, powinna być ona zadowalająca. Jeśli chodzi natomiast o typ drukarki, który lepiej poradzi sobie z tym zadaniem, to tu już brak jednoznacznej odpowiedzi. Urządzenia atramentowe generalne lepiej nadają się do drukowania grafik, jednak laserówki mogą pochwalić się lepsza trwałością wydruku. Wszystko zależy zatem od tego, na którą cechę głównie stawiamy. Pamiętajmy przy tym, że im lepsza drukarka, tym lepsze naklejki przy jej pomocy uzyskamy. Generalnie jednak oba typy radzą sobie z drukowaniem wystarczająco dobrze, żeby sprostać wymaganiom przeciętnego miłośnika nalepek.
Pierwszą propozycją jest drukarka Dymo Label Writer 450
Dymo specjalizuje się w produkcji poręcznych drukarek do etykiet, sugerowany model do najmniejsza drukarka termiczna drukująca bezpośrednio na etykietach samoprzylepnych. Producent w swojej ofercie posiada wiele rozmiarów i kształtów etykiet wykonanych z papieru lub foli samoprzylepnej. Wygodna i prosta w użyciu dzięki oryginalnemu oprogramowaniu możemy szybko tworzyć spersonalizowane naklejki, z kodami kreskowymi, datą, numeracją, listą imienną. Idealnie sprawdzi się do znakowania opakowań.
Plusy drukarki Dymo 450:
- szybki druk
- łatwość obsługi
- gotowe etykiety samoprzylepne
- dobra jakość wydruków
- cena do jakości bardzo dobra
- Cena ok 400zł
Minusy:
- druk w czerni
- brak możliwości zwiększenia pola zadruku
- druk termiczny wrażliwy jest na ciepło i światło
- druk jedynie na gotowych etykietach oferowanych przez producenta
Drukarka wielofunkcyjna Epson L365
Wielofunkcyjna atramentowa drukarka firmy Epson do dobry wybór dla użytkowników domowych. Wystarczająca do prac szkolnych posiada kolorowy skaner, możliwość kopiowania w kolorze, system uzupełniania tuszy Ink Epson na dwa lata. Drukarka jest naprawdę wielozadaniowa zaprojektowana z myślą o użytkownikach domowych świetnie radzi sobie z fotografią, szczegółowymi liniami i prostym szybkim tekstem. Odgórny podajnik papieru umożliwia podawanie papieru o grubszej gramaturze. Idealnie nadaje się do drukowania naklejek na papierze samoprzylepnym.
Plusy Epsona L365:
- kolorowa wielofunkcyjna drukarka atramentowa
- tania w eksploatacji
- możliwość druku zdjęć w dużej rozdzielczości 5.760x1.440DPI
- format max A4
- idealna do użytkowania w domu
- Cena ok 650zł
Minusy:
- Należy drukować min raz w tygodniu, tusze atramentowe szybko zasychają
- Druk atramentowy podatny jest na wilgoć
- Brak możliwości druku na śliskich foliach i papierach
- Opcja druku naklejek na papierze A4 lub własnych wycinkach.
Urządzenie kolorowe laserowe Konica Minolta C224e
Jedno z najlepszych urządzeń biurowych wykorzystywanych w małej poligrafii. Idealnie sprawdza się w małym i średnim biurze oraz pracowni reklamowej świadczącej niewielkie nakłady. Technika druku laserowego w technologii polimerowych tonerów sprawia, że nadruk nie pęka na zgięciu. Maksymalna wielkość druku standardowo to format A3. Bardziej wtajemniczeniu użytkownicy mogą skorzystać z opcji formatu A3+ oraz baneru. Urządzenie potrafi drukować prawie na każdym medium: papier, papier kredowy, folia, magnes, kalka, folia do rzutników, plakaty. Spora wydajność tonerów 27,000 stron i bardzo dobra jakość wydruków sprawia, że to idealna urządzenie do druku naklejek.
Zalety kserokopiarki kolorowej Konica Minolta c224e:
- bardzo tania w eksploatacji
- jakość kolorów i precyzja druku
- wszechstronność kopiarka, drukarka, skaner - A3
- druk w kolorze na papierze i folii
- duże pole zadruku A3+
- druk laserowy odporny na światło, ścieranie i wilgoć
- obsługuje papier do 300gm
Minusy:
- Spore gabaryty 65x65x80cm
- Cena zakupu ok 8500zł / używane w granicach 4500zł
Wycinanie naklejek
Do wycinania naklejek po obrysie nie zbędny będzie ploter tnący z paserami. Można też bawić się w wcinanie nożyczkami ale to pracochłonne i nie dokładne. Ploter przyda się nam również gdy będziemy drukować zaproszenia ślubne z bogatymi zdobieniami itp. Naklejki wycinane po obrysie w różnych kształtach uznawane są za bardziej szlachetne i za tym idzie droższe.
Propozycje mamy dwie bardzo tania dla początkujących i druga opcja dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Plotery dobrane są do oferowanych drukarek Epson i Konica Minolta, oba posiadają opcję wycinania po nadrukowanych paserach tzn. ploter rozpoznaje nadrukowany znaczniki na kartce i dzięki nim wie gdzie ma wycinać naklejki. Każdy z producentów zapewnia nam instrukcję szkolenia w której wszystko jest dokładnie opisane.
Ploter Tnący Craft A3
Mały prosty w obsłudze ploter formatu A3 znakomicie wycina litery i grafikę z papieru i folii. Do pracy potrzebuje specjalnej maty do której mocowany jest dany wydruk. Sprawdza się w małych nakładach pracy, wycina wolno i precyzyjnie.
Plusy Plotera do naklejek:
- Niska cena ok 800zł
- Prosty w obsłudze
- Dokładny
- Idealny na początek do małej poligrafii
- tnie po paserach oraz w formacie A3+
Minusy:
- tylko dwie rolki dociskowe, papier może się przesuwać
- delikatna konstrukcja z plastiku
Ploter tnący Brother CM 900
Brother szczyci się modelem 900 ze względu na trwałość moc i precyzje cięcia. Oprócz podstawowych elementów oferuje również łączność WiFi, kolorowy wyświetlacz i lepszy docisk papieru dzięki czemu cięcie jest precyzyjne. Idealnie sprawdza się w branży odzieżowej, potrafi zaznaczać mazakiem ślady cięcia, znakować i wycinać naklejki.
Plusy plotera Brother CM900:
- dokładność i wszechstronność
- czytelny wyświetlacz
- prosty w obsłudze
- precyzyjne trzymanie mediów
- liczne opcje zaznaczanie, cięcie, wycinanie
- Tnie po paserach
- Format A3
Minusy:
Cena około 2100zł
Podsumowanie
Zaczynając przygodę z drukowaniem naklejek warto przeczytać kilka opinii o drukarkach i materiałach eksploatacyjnych. Kluczowym czynnikiem w masowej produkcji jest cena. Na własny użytek przy drukowaniu kilku sztuk spokojnie wystarczy nam drukarka atramentowa, przy dużych ilościach polecamy jednak urządzenie laserowe.
Certyfikaty
Bestsellery
Nowości
Gwarancja satysfakcji! - 15 lat doświadczenia w branży, wielu zadowolonych klientów